CSS nerelerde kullanılır

İnternet safasının yapısı ve CSS

Yapısal olarak incelendiğinde internet sayfaları üç katmandan oluşur. Bu katmanlar önem ve uygulama sırasına göre içerik katmanı, görselleştirme katmanı ve etkileşim katmanıdır.

İçerik katmanı (HTML)

İçerik katmanı her intenet sayfasında mutlaka vardır. Sayfa sahibinin ziyaretçiye aktarmak istediği bilgi, HTML ile etiketlenerek bu katmanı oluşturur. Günümüzde internet sayfalarının içeriği ağırlıklı olarak metin olsa da, resim, animasyon, video gibi farklı ortamlar da içerik olarak kullanılmaktadır. Bu katmanda içeriğin nasıl görüntüleneceğine dair bilgi olmaz (olmaması gerekir).

Görselleştirme katmanı (CSS)

Görselleştirme katmanı, içeriğin sayfayı ziyaret eden kişiye nasıl gösterileceğini belirler. İçeriğin ekran boyutuna göre ayarlanması, yazı boyutunun belirlenmesi, renk, beyaz alan gibi görsel öğelerin tanımlanması bu katmanda yapılır. Görselleştirme katmanı için önerilen ve yaygın olarak kullanılan dil CSS’tir.

Etkileşim katmanı (JavaScript)

Etkileşim katmanı, kullanıcı ve sayfa arasındaki etkileşim yöntemlerini ve sonuçlarını tanımlar. Genellikle JavaScript ile kodlanır. Bir sayfanın ziyaretçi ile etkileşimi, formların kontrol edilmesi gibi basit işlemlerden, masaüstü yazılımlarına benzer kapsamlı web uygulamalara kadar çeşitlilik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir