HTML nasıl öğrenilir

Daha önceki yazılarımda, yazılıma başlamak için yada kendinizi yazılıma uygun olup olmadığınızı test etmek için kendimce HTML ve CSS ‘ten başlanılması gerektiğini tavsiye etmiştim. Bunun başlıca nedeni HTML ve CSS ‘in statik bir dil olup, dinamik olan yazılım dillerine nazaran çok daha kolay bir dil olmasıydı. Ayrıca hem kişisel tecrübelerim hemde yazılım öğrenme döneminde bana verilen tavsiyeler çerçevesinde bende yazılımın kitaptan öğrenilmesinin zorluğundan ve farklı kaynaklardan öğrenilmesinin daha sağlıklı olacağından bahsetmiştim. Fakat HTML ve CSS bir yazılım dili değildir.

HTML ve CSS algoritmalar kuracağınız, değişkenler belirleyeceğiniz, verisel işlemler yapacağınız, metotlar kullanacağınız ve yazılıma dair diğer karışık işleri yapabileceğiniz bir dil olmadığı için nereden öğrenildiğinin çokta bir önemi yoktur. Dolayısıyla kitaptan da öğrenebilirsiniz, kursa da gidebilirsiniz, okulda da öğrenmek mümkün, internetten araştırarak da yapabilirsiniz ya da görsel eğitim seti ile de öğrenebilirsiniz.

Xby BWPlayer

Ben HTML ve CSS’i öğrenilmesi en zor şekilde öğrendim. Dandik bir tane HTML web sitesi yapma programı vardı. Onda sürükle bırak şeklinde HTML sayfaları oluştururdum. Sonrasında gider o HTML dosyalarını notepad’te açar, kodlarını inceler, değiştirir, kayıt ederdim ve daha sonra yaptığım hangi değişikliğin ne işe yaradığını anlamaya çalışırdım. Söz konusu program kafasına göre kodlar eklediği için bu şekilde çok daha karışık olduğunu söyleyebilirim.

SONUÇ
Yazılım öğrenme için kitap en son tavsiye edeceğim öğrenme yollarından biriyken, HTML ve CSS öğrenmek için kitap ilk tavsiye edeceğim yollar arasında. Çünkü belli bir düzen ve müfredat vardır. Açarsınız kitabı, bakarsınız, “ha strong etiketleri arasına gelen her yazının kalın olmasını sağlarmış” diye öğrenirsiniz, olay biter. Yani bir algoritma kurmanıza gerek kalmaz, sadece ezberlemeniz yeterli olur. Dolayısıyla HTML ve CSS’i öğrenmek için size cazip gelen bütün kaynaklardan rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

HTML ve CSS kullanarak kaliteli işler yapmak istiyorsanız, yani iyi bir web tasarımcı olmak istiyorsanız HTML5, CSS3, JQuery ve Photoshop konularında iyi olmanız gerek 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir