PHP nasıl öğrenilir

PHP’ye başlamaya hazır mısın? Başta eğer önceden PHP dışında bir programlama dili öğrendiysen PHP öğrenmekte hiç zorluk çekmeyeceğine garanti verebilirim. Ama eğer PHP, programlama alanında ilk deneyimin olacaksa bu seferde gerçekten iyi bir dil ile başlangıç yapıyor olduğunun garantisini verebilirim.

Önce sabırlı olmak lazım
İlk sabır diyorum çünkü PHP’yi öğrenmeye başlamadan önce bu konuda anlaşmamız gerekiyor. Eğer hiç yorulmadan, az kafa yorup, bir kaç bilek ve parmak hamlesiyle ve çok kısa zamanda öğrenemeyeceğin kadar şey öğrenerek köşeyi dönmeyi planlıyorsan, seni bu işten kâr yerine zarar ve bunalımla çıkabileceğin konusunda uyarıyorum.

Xby BWPlayer

Tabii bu yanlızca başlangıcın için geçerli. Başlangıç dönemini atlattıktan sonra bir kaç parmak ve kıvrak zeka hamleleriyle gerçekten köşeyi dönebilirisin. Hatta başkalarınında döneceği köşeler bile oluşturabilirsin.

Neden sabır lazım? Öğrenmek uzun mu sürüyor?
Kesinlikle hayır. İnternette “15 dakikada PHP öğrenin” bile gördüm ben. Bu konuda rekabet yapmak gibi bir derdimiz yok tabii ki ama bu zaman sana bağlı. Sabır meselesi daha çok programlamanın içinde lazım olacak. Bu temelleri öğrenmen belki dakikalarını alacak, bu kişiden kişiye göre değişir ama sonrasında…

Bir çalışmayı kodlamaya başladığında bazen tek bir nokta işareti yüzünden hata alacaksın ve o noktayı bulman saatlerini alacak. Halbuki basit bir sorun ama inan gerçekten şaşıracağın hatta bazen suç benim kodumda değil PHP’de ya da bu kodları işleyen bilgisayarda diyeceksin. İşte bu tip aksaklıklardan ve bazı sorunlardan kurtulup ilerlemeye devam edebilmen için sabra ihtiyacın olacak.

Sabırsız mısın?
Eğer sabırlı olmayıp da PHP’yi öğrenme konusunda ısrarcıysan bence ısrarının bir kısmını sabırlı olmakta kullanmalı ve dengeyi sağlamalısın. Yoksa tam bitiş çizgisine gelip, daha çok fazla yolun olduğunu düşünüp, yarışı terkedip, üzücü bir şekilde kaybedebilirsin.

Nereden başlıyoruz?
Şuan bu satırları okurken eğer kendinden eminsen ve içini sabır dolu hisler sardıysa kendine şimdiden bir PHP Developer(Yazılımcı) ünvanı verebilirsin. Çünkü ne demiş atalarımız “sabreden derviş muradına ermiş” ve “sabrın sonu selamettir“, her şey sabır mı ya? diye soracak olursan da; hayır, eğer gerçekten istiyorsan da başarırsın. Çünkü eğer gerçekten başarmak istiyorsan sabırlı olursun (:

Bu kısa motivasyonun ardından artık neler öğreneceğini belirlemenin ve yol haritanı çizmenin zamanı geldi. İşte PHP programlama diline başlamak için öğrenmen gereken temel konular;

PHP nedir ve neler yapılabilir?
Kendi PHP sunucunu oluştur ve kodlamaya başla.
PHP değişkenleri, sabitleri ve dizinleri.
PHP ile çerezler(cookie) ve session (oturum yönetimi).
PHP veri tipleri.
PHP ifadeleri ve operatörleri.
PHP döngüleri.
PHP fonksiyonları.
Tüm bu konuların ardından bir level atlayarak orta seviyeye geçeceksin bu konuda ilerleme ivmen her yeni bir şey öğrendiğinde katlanır. Yani başlangıç seviyesini 1 haftada kavrarsan orta seviyedeki çalışmaları yarım haftada kavrayacak hale gelirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir